مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس با اشاره به طغیان برخی آفات و امراض گیاهی به ویژه بیماری ویرانگر زغالی در این عرصه ها گفت: براساس پایش های انجام شده توسط متخصصان فنی و گیاهپزشکی منابع طبیعی فارس تاکنون پدیده خشکیدگی بلوط در سطح ١٣ شهرستان فارس شیوع یافته و  بیشترین سطح درگیری این پدیده نیز در شهرستانهای رستم، ممسنی و سپیدان گزارش شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- شهرام منتصری با حضور در جمع مسئولان پدافند غیرعامل دستگاههای اجرایی استان با اشاره به سیر صعودی بیماری ها، امراض و آفات درختان جنگلی استان گفت: براساس بررسی کارشناسان نزدیک به ٤٠٠ هزار هکتار از جنگل های استان در معرض  خطر خشکیدگی بلوط قرار دارند.

منتصری با اشاره به عمده آفات جنگلی در عرصه های طبیعی استان افزود: عوامل متعددی از جمله عوامل بیولوژیکی و فیزیولوژیکی در بروز این پدیده موثر بوده و موجب سرعت بخشیدن به انتشار این بیماری در بین درختان جنگلی شده است

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیماری خطرناک و ویرانگر زغالي بلوط و آفت سوسکهای چوبخوار بصورت پراکنده مناطقی از شهرستانهای سپیدان، فیروزآباد، ممسنی، رستم، مرودشت وکازرون را آلوده کرده است.

مدیرکل منابع طبیعی فارس با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای مبارزه با آفت بیماری زغالی و سوسک های چوبخوار در  عرصه های جنگلی استان گفت: با اقدامات انجام گرفته تاکنون  ٥ هزار ٥٠٠ هکتار از عرصه های جنگلی منطقه دشت برم کازرون  و نیز ٥٠ هکتار از عرصه های کوه تودج شهرستان استهبان تحت اجراي برنامه هاي اصلاحی و احيايي قرار گرفته و درختان به حالت اولیه بازگشتند.

وی با اشاره به حمله آفت جوانه خوار بلوط در سطح ٧ هزار هکتار از جنگل های بلوط دشمن زیاری گفت: یک هزار هکتار از این جنگل ها نیز با روش محلول پاشی با آفت كش هاي بيولوژيك مهار و تحت کنترل قرار گرفته است.

 

منتصری با بیان اینکه علیرغم اقدامات انجام شده در راستای مقابله با آفات و امراض درختان جنگلی مبلغي از محل اعتبارات ملی برای این موضوع پیش بینی نشده است افزود: هرچند امسال با پیگیری های صورت گرفته  اعتبارات قابل توجهی در بخش گیاهپزشکی استان اختصاص یافته است اما این اعتبار به دلیل حجم و وسعت آلودگی مناطق درگیر کافی نبوده و نیازمند تأمین اعتبار ویژه در اين خصوص هستيم.

وی با اشاره به طرح موضوع مقابله با خشکیدگی درختان بلوط در کمیته پدافند غیر عامل استانداری فارس و تعیین اعتبار خاص برای مبارزه جدی با این پدیده افزود: لازم است استانداری محترم به این بحث ورود پیدا کرده و برای حل مشکل مالی و معضلات اجتماعی در مسیر کنترل این آفات با منابع طبيعي همكار نمايند .
وی از عوامل طبیعی چون ملخ، خشکیدگی، آتش سوزی به عنوان مخاطره های ملی یاد کرد و ضمن قدردانی از تلاش دستگاه های اجرایی استان
  در راستای مقابله با هجوم ملخ ها در اراضی جنگلی فارس اظهار امیدواری کرد: با همکاری و تعامل مسئولان در بحث مهار و کنترل پدیده خشکیدگی بلوط نیز شاهد موفقیت و افتخار آفریني ديگري   باشیم.

اقدام ضربتی برای مهار و کنترل خشکیدگی درختان بلوط

معاون پدافند غیر عامل استانداری فارس و معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی جهادکشاورزی فارس نیز در این جلسه بر برنامه ریزی و توجه بیشتر مسئولان پدافند غیر عامل دستگاههای اجرایی استان نسبت به حل مسائل منابع طبیعی به ویژه مسئله خشکیدگی بلوط تاکید کرد و افزود: نیاز است تا از سوی دستگاه ها اقدام فوری و ضربتی در جهت کنترل کانون های بحرانی خشکیدگی و عرصه هایی که دچار آفت و بیماری شده اند صورت پذیرد.

کاووس کیانی بر لزوم تخصیص اعتبارات لازم برای پایش مناطق بحرانی و اقدامات مقابله ای برای مهار این پدیده تاکید کرد و قول مساعد داد تا این موضوع بصورت جدی تری در دستور کار کارگروه پدافند غیر عامل استانداری قرار گيرد.

 وی از همچنین از طرح مبارزه با خشکیدگی دختان بلوط در شورای برنامه ریزی استان خبر داد و گفت: براین باوریم که این طرح بدون تامین اعتبار حتی در صورت برنامه محور بودن فعالیتها و منابع انسانی قوی و متخصص  نتیجه ای در برنخواهد داشت.

زوال یا خشکیدگی دختان بلوط یکی از آسیب های جدی جنگل های بلوط است که از سال 86 در جنگل های زاگرس در منطقه دشت برم شهرستان کازرون آغاز و در حال حاضر نیز تعداد مناطق جنگلي زیادی از شهرستانهای استان مبتلا به این پدیده شده اند.

کارگروه دوازده گانه پدافند غیرعامل و دومین جلسه کارگروه جهاد کشاورزی با موضوع"پایش مناطق تحت تاثیر پدیده خشکیدگی درختان جنگلی فارس " با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی و پدافند غیر عامل استانداری، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیرداری استان فارس و معاون برنامه ریزی اداره کل، مسئولان، کارشناسان  و رابطین پدافند غیرعامل دستگاههای اجرایی عضو این کارگروه در سالن جلسات اداره کل استان برگزار شد.