مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان از مهار 80 میلیون متر مکعب سیلاب و رواناب های سطحی ناشی از بارندگی در استان همدان خبر داد و گفت: با حمایت های همه جانبه دستگاه‌های اجرایی و مشارکت حداکثری مردم در اجرای طرح های آبخیزداری شاهد نتایج مثبت و تأثیرگذار اجرای این پروژه‌ها درسطح عرصه‌های منابع طبیعی استان در سال گذشته بودیم.

پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- اسفندیار خزائی تأکید کرد:  امسال نیز این طرح ها با حمایت دولت و مجلس با جدیت و تلاش بیشتری پیگیری می شود.

وی گفت: آبگیری سازه های آبخیزداری و کنترل ۹ میلیون مترمکعبی روان آب در سال را می توان مهمترین اثر اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری در همدان دانست. 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اجرای طرح‌های آبخیزداری در کنجوران تویسرکان، مرغ آباد شهرستان فامنین، معروف شهرستان همدان، طجر علوی در شهرستان ملایر را از مهمترین طرح‌های اجرایی در حوزه آبخیزداری استان همدان درسال گذشته عنوان کرد.

وی اضافه کرد: از ابتدای اجرای طرح های آبخیزداری تاکنون افزون بر۸۰ میلیون متر مکعب از سیلاب های مخرب و روانآب‌های سطحی ناشی از بارندگی‌ها به طور سالیانه مهار شده است و این مسئله علاوه بر تغذیه آبخوان ها و چاه‌ها موجب کنترل سیلاب و تزریق تدریجی آن به حوزه‌های آبخیز و نیز به حداقل رسانیدن خسارات و خطرات سیلاب در مناطق پائین دست شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان در ادامه مشارکت مردم دراجرای طرح‌های آبخیزداری را از اولویت های مهم عنوان و اظهار امیدواری کرد: با برنامه ریزی و پیگیری‌های انجام شده در راستای تکمیل و اجرای پروژه‌های آبخیزداری در سال جاری شاهد تحولات مثبت و درخشان در این حوزه‌ها و منابع طبیعی استان و حفظ منابع پایه آب و خاک باشیم.

خزایی از افزایش ۲ برابری اعتبارات طرح های آبخیزداری و آبخوان داری همدان خبرداد و گفت: با توجه به اهمیت اجرای فعالیت‌های آبخیزداری، امسال اختصاص ۳۱۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به استان همدان مصوب شد که این میزان اعتبارات تنها برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری، طرح های منابع طبیعی و حفظ آب و خاک هزینه می شود.

وی با بیان اینکه این میزان اعتبار در قالب طرح های مکانیکی، بیومکانیکی و مدیریتی است اظهار داشت: طرح بوم سازگان (احیا و توسعه جنگل های استان های زاگرش نشین)، اصلاح و احیا مراتع، طرح های گشت و مراقبت از عرصه های منابع طبیعی، اجرای طرح کاداستر اراضی ملی، تغییر الگوی مصرف سوخت، مستند سازی طرح های آبخیزداری، آموزش، ترویج، فرهنگ سازی حفظ منابع طبیعی وساخت کمربند حفاظتی مهمترین برنامه های سالجاری این اداره کل است.

وی در پایان سخنانش یادآوری کرد: ۱۶۰ میلیارد ریال ازمحل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری همدان درسال گذشته اختصاص یافت که این میزان اعتبار برای انجام فعالیت‌های سازه ای آبخیزداری در قالب ۱۷ زیرحوزه درسطح ۹ شهرستان هزینه شد.