صبح امروز پنج شنبه بیستم اردیبهشت مهندس آقایی رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور وارد خوزستان شد و از نزدیک در جریان پیشرفت اقدامات بیابانزدایی استان قرار گرفت. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام طبیعت آقایی از عملیات مقابله با بیابان‌زایی و تثبیت شن‌های روان در اهواز، دشت آزادگان، شوش و حمیدیه بازدید کرد و با  تعدادی از اهالی منطقه گفتگو کرد.

مهندس آقایی در این بازدید گفت: از آبان 1396 تا کنون نزدیک به 15 هزار هکتار مالچ پاشی به همراه 10 هزار نهکتار هالکاری در کانون‌های فوق بحرانی فرساش بادی خوزستان اجرا شده است. 

وی با اظهار امیدواری برای اینکه به همت همکاران و مشارکت مردم اقدامات بیابانزدایی سرعت بیشتری بگیرد خاطرنشان کرد: باید فضایی بوجود بیاید تا در مناطقی که تثبیت شن‌های روان و مهار گرد و غبار صورت گرفته، مردم بتوانند هم بهره‌برداری اقتصادی کنند و هم در حفاظت و نگهداری آن مشارکت کنند.

این مقام مسول همچنین در بازدید از ۱۷ هزار هکتار جنگل کاری مشارکتی غرب کرخه که در راستای تثبیت ماسه های روان صورت گرفته است با ابراز خرسندی از این اقدام تاکید نمود :  که این الگوی کاری در سایر مناطق استان نیز باید پیگیری و نهادینه شود.ب


لازم به ذکر است  که پروژه های بیابان زدایی در خوزستان از اواخر دهه ۴۰ آغاز شده و منابع طبیعی خوزستان در این زمینه صاحب تجربیات ارزنده ای است که نتیجه آن احداث بیش از ۱۲۶هزار هکتار جنگل دست کاشت در عرصه های بیابانی است.
 همچنین طی سال ۹۶ بیش از ۱۵۰۰۰ هکتار از ماسه زارهای  خوزستان با روش مالچ پاشی تثبیت شده اند، که این رقم علاوه بر اینکه وعده دولت را در تعهدات محیط‌زستی به مردم خوزستان محقق نمود، در تاریخ بیابان زدایی کشور نیز بی نظیر است.