رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان خوزستان که دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه هم در آن حضور داشت گفت: ظرفیت اجرای بیش از ۲۰ هزار هکتار عملیات بیابانزدایی در استان خوزستان وجود دارد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام طبیعت، مهندس خلیل آقایی شامگاه شنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان خوزستان که  با حضور دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در سالن جلسات استانداری برگزار شد اظهار داشت: 15 هزار مالچ‌پاشی در سال گذشته برای خوزستان در تاریخ این استان نمونه ندارد و با عزم استانی و ملی می توانیم این عدد را به 20 هزار و حتی میزان نهال کاری را نیز به بالای 20 هزار افزایش دهیم.

معاون وزیر جهاد کشاوری با اشاره به پیشینه درخشان، توان علمی و جایگاه جهانی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع گفت: روند اجرای عملیات مقابله با بیابان‌زایی و تثبیت شن‌های روان از جمله مالچ‌پاشی دارای مطالعات جامع، دقیق و کاملی توسط مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع می‌باشد که با همکاری کارشناسان بخش بیابان سازمان جنگل ها که آنان نیز در دنیا صاحب نظر و در مجامع جهانی حضور برجسته ی دارند، صورت گرفته است.

وی افزود: ایران با بیش از نیم قرن تجربه در زمینه بیابانزدایی و مالچ‌پاشی از نظر تجربه، کیفیت و تکنیک اجرا جزو صاحب‌نظران و سرآمدان در دنیاست.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به ضرورت مشارکت دادن مردم در ایجاد فضای سبز و پوشش گیاهی، گفت: مشارکت مردم در نگهداری و احیای اراضی بیابانی از سیاست‌های سازمان جنگل ها است که باید در این زمینه اهتمام ویژه ای صورت گیرد.

مهدس آقایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: علت دو فاز شدن برای اجرای طرح 550 هزار هکتاری مسئله تأمین آب بود و گرنه با توجه به حمایت دولت برای اجرایی شدن آن به صورت یکجا مشکلی وجود نداشت.

در این جلسه همچنین مهندس مطیعی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان گزارشی از روند پیشرفت طرح ملی مهار کانون های فوق بحرانی ریزگرد شرق اهواز و طرح تثبیت ۱۵ هزار هکتار از شن‌زارهای خوزستان را ارائه کرد.