فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور گفت: جنگلبانان زحمتکشان عرصه های منابع طبیعی هستند که با توجه به  زحمات و خطراتی که به جان می خرند حق مطلب درباره آنان بخوبی ادا نشده است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، سرهنگ قاسم سبزعلی پیش از ظهر امروز ( یکشنبه)  که از طریق ویدئو کنفرانس با ادارات کل منابع طبیعی استان های کشور درباره برگزاری جشنواره روز ملی جنگلبان سخن می‌گفت، خاطر نشان کرد: سازمان جنگل ها برای حفاظت از منابع طبیعی کشور تا کنون 15 شهید و 500 مجروح تقدیم کرده است اما اقدامات این عزیزان نتوانسته بخوبی در جامعه نشر پیدا کند و از این رو وقتی اسم جنگلبانی به میان می آید بسیاری آن را به مثابه محیط زیست تلقی می کنند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور همچنین گفت: برای ارج نهادن به فداکاری و مقام جنگلبان نهم مرداد امسال دومین جشنواره روز ملی جنگلبان با مشارکت مقامات تصمیم گیر، هنرمندان، ورزشکاران و بهره گیری از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد برگزار می شود تا صدای مظلومیت این قشر زحمتکش عرصه های منابع طبیعی را که در راه اهداف خود سرما و گرما نمی شناسند در جامعه نشر دهیم.

سرهنگ سبزعلی در ادامه یادآور شد: امروزه ما در کشور با چالش آب، خاک و پوشش گیاهی مواجه هستیم و سازمان جنگل ها به تنهایی قادر نیست 135 میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی را حفاظت کند و از اینرو نقش و مشارکت مردم در پیشبرد اهداف سازمانی اساسی است.

وی تصریح کرد: در حوزه بکار گیری از مشارکت مردمی البته باید برای مردم منافع ایجاد کرد تا مشارکت معنا پیدا کند.

این مسئول یگان حفاظت منابع طبیعی کشور در ادامه از ایجاد خانه جنگلبان در منابع طبیعی خبر داد و پیگیری بیمه حوادث جنگلبانان را یکی از اقدامات لازم در این حوزه نام برد که یگان به جد آن را پیگیری و دنبال می کند.

سرهنگ قاسم سبزعلی در پایان بخش سخنان خود که از طریق ویدئو کنفرانس با فرماندهان یگان حفاظت و مسئولین روابط عمومی و روسای ادارات ترویج منابع طبیعی سخن می گفت خاطر نشان کرد: باید به لحاظ اقتصادی حاشیه امنیتی برای جنگلبان ایجاد شود که تنها دغدغه او فقط حفاظت از جنگل ها باشد نه حقوق، دستمزد و یا بیمه و سختی شرایط کار!

اطلاع رسانی از اقدامات منابع طبیعی نباید مختص هفته منابع طبیعی باشد

   مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست ویدئو کنفرانس جشنواره روز ملی جنگلبان گفت: بیش از 80 درصد مساحت کشور تحت حفاظت و مدیریت سازمان جنگل ها قرار دارد و اطلاع رسانی از اقدامات منابع طبیعی نباید صرفا در هفته منابع طبیعی باشد.

 عباس سمیعی با بیان اینکه برگزاری جشنواره روز ملی جنگلبان یکی از دستاورد های منابع طبیعی خواهد بود افزود: برای رسیدن به اهداف سازمانی در برگزاری همایش ها، جشنواره ها و سمینارها قطعاً از مشارکت و ظرفیت افراد تاثیر گذار در جامعه  و رسانه های گروهی استفاده خواهیم کرد.

سمیعی کار جنگلبانان در امر حفاظت از منابع طبیعی را امری پر مسئولیت خواند و یادآور شد که رییس سازمان جنگل ها روی مسئله حفاظت از جنگل ها و مراتع  بسیار تاکید دارند و روابط عمومی ها در منابع طبیعی باید ضمن پای کار بودن در امر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در نشر اقدامات منابع طبیعی نقش اساسی ایفا کنند.

روز ملی جنگلبان یادآوری فداکاری های اوست!

دبیر دومین جشنواره روز ملی جنگلبان نیز در این نشست گفت: تجربه برگزاری جشنواره مردادماه سال گذشته کاری ارزنده برای به تصویر کشیدن فداکاری های جنگلبانان بود و امسال با هم افزایی بیشتر بدنبال دستاوردهای بهتر در جشنواره خواهیم بود.

سعید طهماسبیان افزود: در جشنواره سال گذشته در دو بخش فرهنگی و ورزشی شاهد حضور هنرمندان و ورزشکاران بودیم و امسال با راه اندازی پویش من هم  یک جنگلبانم بدنبال این هستیم  تا شاهد نقش و مشارکت خانواده جنگلبان هم باشیم وهدف ما در این  جشنواره ترسیم اقدامات جنگلبان و مشکلاتی دامنگیر اوست.

دبیر دومین جشنواره روز ملی جنگلبان با بیان اینکه امسال نیز در جشنواره افراد های مختلف هنری، ورزشی و نمایندگان مجلس حضور خواهند داشت، به چهار بخش اصلی این جشنواره اشاره کرد و انتخاب جنگلبان نمونه، جنگلبان افتخاری، من و بابای جنگلبانم و عشق و افتخار را از موضوعات مهم آن برشمرد که حضور فرزند و همسر جنگلبان با ارسال آثار و کلیپ از اقدامات جنگلبان می تواند غنای بیشتری به جشنواره  ببخشد.

*در نشست برگزاری روز ملی جنگلبان، فرماندهان یگان حفاظت منابع طبیعی به اتفاق مسئولین روابط عمومی و ترویج ادارات کل منابع طبیعی استان های  فارس، کرمان، البرز، مازندران ( نوشهر)، آذربایجان غربی، یزد، اصفهان، لرستان، کرمانشاه، خراسان رضوی، از طریق ویدئو کنفرانس نظرات و پیشنهادات خود را در هر چه بهتر برگزار شدن این جشنواره ارائه کردند.