مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور که صبح دیروز (دوشنبه) مهمان روی خط خبر شبکه خبر بود ضمن تشریح وضعیت جنگل های شمال و تهدید های پیش رو آمار و مساحت جنگل های کشور را 14 میلیون و 319 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: این جنگل ها در پنج ناحیه رویشی  زاگرس، هیرکانی، ارسباران، ایرانی تورانی و خلیج عمانی خودنمایی می کنند. 

به گزارش خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور (پیام طبیعت)- مهندس رضا بیانی در تشریح مساحت جنگل های کشور ورقی به تاریخ نیم قرن گذشته جنگل زد و اولین دوره عکس برداری از جنگل های شمال را به سال 1334  برد که مصادف بود با آمدن اولین گروه کارشناسان فائو به ایران. 

وی گفت: این عکسبرداری به درخواست «بنگاه جنگل» صورت گرفت و  اولین سری عکس‌های هوایی بود که  توسط یک گروه امریکایی در محدوه 3 میلیون و 400 هزار هکتار از شمال ایران و از منطقه گلیداغی در گلستان تا آستارا در استان گیلان مورد عکسبرداری قرار گرفت که بر اساس آن مساحت جنگل‌های شمال حدود 2 میلیون و 88 هزار هکتار تعیین شد. ضمن اینکه محدودیت هایی در عکسبرداری هوایی این دوره در برخی مناطق مرزی به دلیل مسایل امنیتی وجود داشت  که اتفاقاً  جزء مناطق جنگلی هم بود  و از محاسبات دور ماند.

رضا بیانی همچنین به دومین دوره عکسبرداری از جنگل های شمال اشاره کرد که حدوداً یک دهه بعد یعنی در سال 1346 اتفاق افتاد. در دومین سری، عکسبرداری هوایی توسط یک گروه پرواز ایرانی از سازمان نقشه برداری انجام شد که مقیاس اش  1:20000 بود و کارشناسان سازمان جنگل‌ها بر اساس این عکس‌ها 299 برگ نقشه جنگل در مقیاس 1:25000 تهیه کردند که مساحت جنگل‌های شمال را در این دوره حدود  یک میلیون و 988 هزار هکتار نشان می‌داد.

به گفته وی در سومین دوره عکسبرداری که توسط سازمان نقشه برداری  در سال 73 صورت گرفت وحدود 272 برگ نقشه تولید شد مساحت جنگل را  یک میلیون و 847 هزار و 886 هکتار نشان می‌داد و چهارمین سری عکسبرداری نیز در سال 83 انجام شد که بر اساس آن با تاج پوشش بیش از 10 درصد، یک میلیون و 936 هزار هکتار برآورد شده است.

این مقام مسئول دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها همچنین یادآور شد: در پنجمین دوره  نقشه برداری که در سال 1394از جنگل های شمال کشور انجام شده است با استفاده از تصاویر ماهواره ای بزرگ مقیاس،مساحت 2 میلیون و چهار هزار هکتار جنگل بالای 10 درصد از آن استخراج شده است.
 
بیانی توضیح داد: بازنگری در چهار مقطع عکسبرداری با توجه به محدودیت های ابزاری و تجهیزات و عدم فناوری های لازم در مقاطعی شاهد کاهش سطح جنگل بودیم اما در مقطعی نیز شاهد افزایش سطح جنگل ها هستیم که علت این افزایش سطح،  وجود رویکرد حفاظتی در بدنه سازمان جنگل ها، افزایش جنگل کاری،

اجرای طرح صیانت، دقت بالای تصاویر ماهواره ای و کاهش بهره برداری از جنگل ها بوده است.


 


 با داشتن اطلاعات از تصاویر ماهواره ای امسال شاهد آتش سوزی کمتری در جنگل ها و مراتع هستیم

مدیر کل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه یادآوری کرد: که  با استفاده ازتصاویر ماهواره‌ای امکان پایش روزانه گرد و غبار، آتش سوزی‌ها و برخی تهدیدات منابع طبیعی از قبیل سیل در سازمان جنگل ها وجود دارد  و بر این اساس نقشه مناطق حساس به آتش سوزی در مناطق بحرانی بویژه در استان های شمالی در اختیار یگان حفاظت استان‌ها قرار گرفته و با داشتن این اطلاعات  پیش بینی می کنیم که امسال شاهد آتش سوزی کمتری در جنگل ها و مراتع باشیم.

رضا بیانی همچنین به خشکسالی در مناطق جنگلی پر باران اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه استان گیلان به عنوان مناطق پر باران شناخته شده است اما امسال این منطقه از شمال کشور با کاهش 100 میلی متری باران روبرو بوده و منطقه جنگلی سیاهکل و دیلمان که یکی از بهترین جنگل ها را داراست با تنش کم آبی مواجه شده و پدیده خشکسالی امراض و آفات را برای جنگل ها به همراه داشته است.

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات که در برنامه روی خط خبر شبکه 6 سیما سخن می گفت: اظهار داشت سازمان جنگل ها برای برون رفت از وضعیت موجود بویژه خشکسالی ها، پهنه بندی هایی را صورت داده و مناطق حساس و بحرانی را بویژه در مناطق شمالی و در حوزه زاگرس انتخاب کرده و راه برون رفت از خشکسالی را اجرای طرح آبخیزداری و آبخوانداری دانست که سازمان جنگل ها به جد دنبال اجرای آن در مناطق مختلف کشور است.

وی در ادامه به طرح تنفس جنگل اشاره کرد و گفت: با تاکید دولت، وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها کلیه قرارداد های بهره برداری از جنگل های شمال لغو شده و اکنون هیچ بهره برداری از جنگل صورت نمی گیرد بلکه جنگل ها درقالب طر ح های جنگل داری مورد حفاظت قرار می گیرند..

وی به موضوع زباله به عنوان یکی از تهدید های جنگل در شمال کشور اشاره کرد و گفت: وجود زباله در جنگل لاشه برگ ها  را ازبین می برد و باعث کاهش توان اکولوژیکی جنگل شده  و آن را دچار تنش می کند.

بیانی در پایان افزود: سازمان جنگل ها و ادارات کل منابع طبیعی موظف شدند از ورود زباله در جنگل جلوگیری کنند.