در جلسه هم اندیشی استاندار فارس با سازمانهای مردم و تشکلهای حوزه منابع طبیعی طی مراسمی همیار طبیعت شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس، اسماعیل تبادار استاندار فارس در جلسه هم اندیشی سازمان‌های مردم نهاد حوزه منابع طبیعی فارس بر عزم همگانی برای حفظ منابع طبیعی تاکید کرد و گفت: متولیان منابع طبیعی باید زمینه مشارکت و همکاری بیشتر مردم را در نگهداشت این ثروت ملی فراهم آورند.

وی افزود: نگاه ویژه و عالمانه ای که سازمان های مردم نهاد به بستر زیست و زندگی در منابع طبیعی دارند بدون داشتن منشا علم و دانش معنا پیدا نمی کند.

نماینده عالی دولت در استان فارس با تقدیر از سازمان های مردم نهاد فعال در عرصه منابع طبیعی گفت: علم و دانش سبب شده است تا جمعی سازمان یافته، با برنامه و با دقت نظر مسایل مربوط به منابع طبیعی را بررسی و از این موهبت های الهی حفاظت و حراست کنند و برای پیشبرد امور ارایه برنامه و راهکار داشته باشند.

تبادار اظهارکرد: تکلیف و تعصب با علم و دانش آمیخته شده و باعث ورود سازمان های مردم نهاد در عرصه عملی صیانت از منابع طبیعی شده است.

وی ادامه داد: در هر مملکتی به ویژه در ایران کارهای بزرگ و اینچنینی حتما باید با مشارکت مردم اتفاق بیفتد.

استاندار فارس با یادآوری اینکه از مساحت ۱۲/۳میلیون هکتار ی فارس بیش از ۱۰ میلیون هکتار آن عرصه منابع طبیعی گفت: باید به این نکته توجه ویژه داشته باشیم که قبل از آن که بخواهیم عرصه جدید جنگلی را به وجود آوریم حفاظت و صیانت از عرصه درختان موجود را در دستور کار خود قرار دهیم چرا که این سرمایه ها تنها مربوط به ما نبوده بلکه متعلق به آینده نیز است.

تبادار همچنین به خشکسالی های اخیر کشور به ویژه استان فارس اشاره کرد و افزود: مدیرت منابع آب با جزیره ای عمل کردن محقق نمی شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر آب به عنوان مهم ترین مساله کشور است و مدیریت منابع آب تنها متکی به سازمان آب نیست بلکه همت همگانی را طلب می کند و باید سندی راهبردی برای مدیریت آب در استان فارس تدوین شود و همگی نسبت به اجرای آن مقید و مکلف باشیم.

نماینده عالی دولت در استان فارس تاکید کرد: جهاد کشاورزی باید با تغییر نگرش در نوع کاشت، جایگزینی گیاهان کم آب بر به جای محصولات آب بر و توسعه گلخانه ها زمینه را برای مدیریت صحیح منابع آب و ایجاد ارزش افزوده محصولات کشاورزی فراهم کند.تبادار سازمان های مردم نهاد را سرمایه های بسیار خوبی برای ادارات منابع طبیعی و محیط زیست دانست و گفت: این ادارات باید با برنامه ریزی صحیح از ظرفیت برجسته این سمن ها حداکثر استفاده را داشته باشند.

وی فرهنگ سازی را مهم ترین مولفه هر جامعه در ابعاد مختلف برشمرد و یادآور شد: سمن ها و تشکل های مردمی می توانند در فرهنگ سازی در زمینه های مختلف بسیار نقش آفرین باشند که توصیه می کنم این تشکل ها مبنای کارشان را در راستای اهدافشان و بر مبنای توسعه پایدار و نگاه همه جانبه به مسایل قرار دهند.

استاندار فارس گفت: مجموعه های دولتی باید با همفکری و مشورت گرفتن از سازمان های مردم نهاد توسعه پایدار را تجزیه و تحلیل کنند و برای تحقق آن راهکار ارایه کنند.تبادار با بیان اینکه همه مسئولان کشور ایجاد اشتغال را یکی از ضرورت های جامعه می دانند، تصریح کرد: باید با همفکری و همراهی همگانی زمینه توسعه پایدار و ایجاد اشتغال و معاش مردم را فراهم آوریم.

وی با بیان اینکه آشفتگی نمی تواند توسعه پایدار را رقم بزند افزود: قبل از آنکه پروژه ای بخواهد کلید بخورد باید درباره آن با سازمان های مردم نهاد مشورت کرد و همه جوانب کار بررسی شود تا از آشفتگی های احتمالی بعد از اتمام پروژه جلوگیری شود.

مهرزاد بوستانی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه رسالت ذاتی و حقیقی منابع طبیعی حفظ و حراست از جنگلها و مراتع،احیاء و اصلاح آنها ، آبخیزداری و آبخوانداری است و این رسالت به عنوان اولویت نخست در اهداف و برنامه ریزیهامنابع طبیعی قرار دارد اظهار داشت: استان فارس دارای ۱۰میلیون و ۲۰۰هزار هکتار عرصه منابع طبیعی است که از این میزان دو میلیون و 200 هزار هکتار عرصه های جنگلی و مابقی آن را عرصه های مرتعی و بیابانی تشکیل داده است.

وی با اشاره به رویکرد منابع طبیعی در حفاظت از عرصه های ملی گفت: مشارکت مردمی، بهره مندی از تشکل های غیر دولتی و سمن ها می تواند در این امر کمک شایانی داشته باشد.

بوستانی ضمن یاد آوری آتش سوزی های گسترده در سطح عرصه های طبیعی در سال های گذشته به کاهش بسیار خوب این آمار در سال 96 اشاره کرد و افزود:این مهم حاصل همیاری و همکاری سایر مجموعه های اداری و مردمی بوده است.

وی همچنین با اشاره به فعالیت سمن های مختلف در زمینه حفظ،حراست و پاکسازی عرصه های منابع طبیعی و محیط زیست اجرای طرح ها ودیگر پروژه های مهم و تاثیر گذار در اراضی ملی استان با همکاری سازمانهای مردم نهاد اشاره کرد و گفت:اجرای طرح ملی جنگلانه و پاکسازی طبیعت، بذرکاری در ارتفاعات و عرصه های سوخته ناشی ازحریق،احداث مدارس طبیعت، اطفاء حریق و همکاری در اجرای برخی پروژه های بزرگ آبخیزداری از مهمترین طرح های منابع طبیعی با مشارکت تشکلها ست.

وی با تاکید بر اینکه تشکل ها و سمنهای مردمی همکاری موثری برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگلهای فارس داشته اند افزود:برای پیشبرد امور در منابع طبیعی و آبخیزداری لازم است از توان و ظرفیت مردم بویژه تشکل های مردم نهاد استفاده کرد.

در پایان این جلسه با حضور استاندار فارس تعدادی از اعضای فعال سمنها و تشکلهای مردمی حوزه منابع طبیعی به بیان نقطه نظرات خود پرداخته و در خاتمه برگزیدگان تشکل های مردمی منابع طبیعی فارس مورد تقدیر قرار گرفتند.