رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از پیش بینی 50 میلیارد تومان اعتبار برای یگان حفاظت در سال جاری برای تأمین نیازمندی های این مجموعه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور (پیام طبیعت)- خلیل آقایی رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه و جراید در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، گفت: بیش از 90 درصد آتش‌سوزی در جنگل عوامل انسانی دارد، قبل از بحث مهار آتش باید به فکر فرهنگ‌سازی مناسب در این ارتباط باشیم که از رسانه‌ها استمداد دارم در این زمینه به صورت جدی ورود پیدا کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌ای با وزارت دفاع امضا کردیم که با توجه به امکانات موجود نیازمندی‌های این سازمان به بالگرد را در زمان مورد نیاز تامین کند.

آقایی اظهار کرد: تکنولوژی ساخت بالگرد در اختیار وزارت دفاع قرار دارد و پیگیری‌ها و برنامه هایی در این ارتباط انجام دادیم که پایگاه‌هایی برای حفاظت از جنگل‌ها ایجاد کنیم و باید زمینه دسترسی مناسب بالگرد‌ها به مراتع جنگلی به ویژه مناطق صعب‌العبور برای نشست و برخواست بالگرد فراهم شود.

وی خاطر نشان کرد: در سال جاری 50 میلیارد تومان اعتبار در اختیار یگان حفاظت برای تامین نیازمندی‌های این مجموعه پیش‌بینی شده و طرح ساماندهی تشکل‌ها و گروه‌های بومی و محلی هم در راستای حفاظت از جنگل به صورت ویژه ابلاغ شد و استفاده از ظرفیت مردم روستاهم در برنامه کاری قرار دارد و باید این موضوعات به صورت جدی نهادینه شود.

وی با اشاره به قابلیت‌های کشور فنلاند در مهار آتش‌سوزی اضافه کرد: در مهرماه سال جاری کارشناسانی از این کشور برای آموزش به یگان حفاظت وارد کشور می‌شوند و ارتباطات علمی و خلاقانه مورد نیاز را دریافت می‌کنیم.

خلیل آقایی با اعلام اینکه برخی کمبودها و مشکلات در این بخش قابل رد کردن نیست، افزود: محدودیت‌ها و مقدورات را مورد مطالعه و بررسی قرار دادیم و مقدمات کار فراهم شده است تا یکی از شرکت‌های جهاد را زیرپوشش قرار دهیم اما برای تجهیز نیاز به کمک و اعتبار داریم.

رئیس سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور با اعلام اینکه پیش‌بینی ما برای تامین نیرو این مجموعه بیش از 3 هزار نفر بوده است، گفت: قول اولیه برای جذب 544 نفر داده شده است و در مهرماه آگهی جذب نیروی انسانی صادر می‌شود که سهم استان مازندران هم 10 نفر است.

آقایی در پایان از برنامه‌ریزی برای سند دار کردن اراضی جنگلی کشور خبر داد و گفت: 14 میلیون اراضی جنگلی کشور، 2.5 میلیون هکتار اراضی جنگلی شمال کشور داری سند تک برگ می‌شوند.

 

 

 

 دیدار رئیس سازمان جنگل ها با استاندار مازندران 

خلیل آقایی رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه سفر به استان مازندران به اتفاق هیات همراه و با محمد اسلامی استاندار مازندران دیدار داشت.

در این دیدار، معاون سیاسی امنیتی اجتماعی، معاون برنامه ریزی توسعه و مدیریت منابع و معاون عمرانی استانداری مازندران و همچنین نماینده مردم شهرستان های ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

وی هدف از حضورش در استان را، بررسی وظایف سازمانی، بحث و گفت‌وگو در ارتباط با مسائل جنگل و مراتع، بازدید از پروژه‌های در دست اجرا، دیدار با استاندار مازندران و در نهایت حضور در عرصه‌های منابع طبیعی استان عنوان کرد.