مسعود منصور معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: این معاونت در سطح کشور نسبت به احیای منابع طبیعی در محدوده معادن اقدامات لازم را در نظر گرفته و میزان 50 هزار هکتار مورد بهسازی قرار داده است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور روز چهارشنبه در حاشیه دومین کارگاه آموزشی معاونین حفاظت و امور اراضی سراسر کشور در مصاحبه با خبرنگار پیام طبیعت با اعلام این موضوع افزود: امسال 4 میلیون هکتار از اراضی جنگلی کشور تحت پوشش نقشه کاداستر قرار گرفته است که یکی از اولویت های این معاونت در سال 97 این موضوع بالاخص کاداستر اراضی جنگلی می باشد.

منصور گفت: احیا و بازسازی معادن از دیگر رویکردهای این معاونت است چرا که پیشتر اراضی که تحت پوشش فعالیت معدنی قرار داشت برای احیای آن برنامه ای اجرا نمی شد. 

 

 وی عنوان کرد: این کارگاه آموزشی با محوریت کاداستر اراضی جنگلی، احیاء و بازسازی معادن و طرح های مدیریت منابع طبیعی موضوع ماده 3 قانون حفاظت در استان چهارمحال و بختیاری در حال برگزاری است.

وی در ادامه افزود: از دیگر رویکردهای این کارگاه بررسی شیوه نامه جدید کارگروه رفع تداخلات موضوع ماده 54 قانون رفع موانع تولید می باشد که با ارائه تجربیات سایر استان ها مورد بررسی قرار می گیرد.

گفتنی است کاداستر در واقع نقشه ای است که لایه های حقوقی روی آن بارگذاری می شود و دارای دقت مکانی بسیار بالایی است.

 

تثبیت مالکیت دولت و تعیین حدود مستثنیات اشخاص از مهمترین مزیت های تهیه کاداستر اراضی است که در نتیجه آن می توان اختلافات قضایی و ملکی را حل کرد و امکان تعرضات اراضی ملی و دولتی اشخاص را به حداقل رساند.

ایجاد بستر مناسب برای تسریع در اجرای طرح های توسعه ای دولت و بخش خصوصی از دیگر مزیت های اجرای طرح نقشه کاداستر اراضی است.

با اجرای این طرح، دولت به میزان مالکیت خود اشراف پیدا می کند و ایجاد بانک اطلاعات زمین یا سامانه کاداستر امکان پاسخگویی به استعلامات و تکریم ارباب رجوع  را راحت تردر اسرع زمان فراهم می کند.