رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در دیدار استاندار و نمایندگان استان مرکزی گفت: در بخش زمین با مشکلات زیادی مواجه هستیم و یکی از مهمترین دغدغه هایم ساماندهی زمین های اختلافی بین مردم و منابع طبیعی است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها مهندس خلیل آقایی پیش از ظهر امروز (شنبه) افزود: تاکنون جلسات متعددی با نمایندگان مجلس در اینباره برگزار کرده ایم که باعث شد ماده 24 رفع موانع تولید تصویب شود.

رییس سازمان جنگل ها همچنین تاکید کرد: در بحث تداخلات اراضی مردم و منابع طبیعی یک کمیته کارشناسی 5 نفره در استان ها متشکل از کارشناس جهادکشاورزی، اداره منابع طبیعی، سازمان امور اراضی، نماینده اقتصاد دارایی و اداره ثبت و اسناد تشکیل شده که رای آن مبنای قانونی خواهد داشت.

وی گفت: یکسری زمین ها نیز در اختیار مردم قرار دارد که فاقد سند مالکیت می‌باشد که این زمین‌های دولتی را ما موظف هستیم احصاء کنیم. ضمن اینکه بهره‌برداری و حفاظت از این زمین ها توسط مردم انجام می شود اما هیچ گونه مالکیتی برای افراد در قالب سند صادر نمی شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین خاطر نشان کرد: یک دسته از واگذاری ها مربوط به توسعه شهرها و روستاهاست که در قالب طرح هادی روستا انجام می شود و بخشی دیگر برای طرح های کشاورزی است که سازمان امور اراضی پس از شناسایی آن را در اختیار مردم قرار می دهد. 

آقایی درباره واگذاری طرح های مرتعداری گفت: این واگذاری ها به بهره برداران و دامدارانی که قصد سرمایه گذاری برای کشت گیاهان دارویی دارند، انجام می شود.

وی درباره واگذاری نهالستان ها هم گفت: هیچ نهالستانی را نمی توانیم برحسب قانون واگذار کنیم اما می توانیم با بخش خصوصی قرارداد ببندیم.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور یادآور شد: نهالستان های منابع‌طبیعی ظرفیت تولید سالانه 160 میلیون اصله نهال را دارند اما از این ظرفیت ها در حال حاضر به خوبی استفاده نمی‌شود و ما می توانیم با مشارکت و سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در تولید نهال، پروژه های مشترکی را اجرا کنیم.

مهندس آقایی به اهمیت موضوع آبخیزداری در کشور اشاره کرد و گفت: سلامت مردم، امنیت غذایی و معیشت مردم وابسته به منابع آب و خاک است و اقدامات آبخیزداری منجر به استحصال آب، کاهش تبخیر، کنترل سیل و نجات جان و مال مردم می شود.

 آفایی همچنین یادآور شد: مقام معظم رهبری، دولت و مجلس توجه ویژه ای به موضوع آبخیزداری دارند و اکنون آبخیزداری با توجه به کارکردهایی که دارد کم کم  به یک باور عمومی در جامعه محلی تبدیل شده و کسی تاکنون کارکردهای آبخیزداری را زیر سوال نبرده است.

مهندس آقایی همچنین گفت: در سفر به کشور ایتالیا با فائو تفاهم نامه همکاری امضاء کرده ایم که گروهی از کارشناسان به ایران بیابند و طرح های آبخوانداری و آبخیزداری را مورد ارزیابی و کنترل قرار دهند.

وی همچنین افزود: همه استان ها برای پیشبرد اهداف آبخیزداری بسیج شده اند و تاکنون با 20 استاندار استان تفاهم نامه همکاری مشترک امضاء شده تا براساس وظایف بخش ها اقدامات انجام شود.

خلیل  آقایی سهم و آورده هر کدام از دستگاهای منابع طبیعی و استانداری استان ها را برای اقدامات آبخیزداری نصف، نصف خواند.

 

آبخیزداری سال گذشته  100 میلیون مترمکعب آب را به ساوه آورده است

استاندار استان مرکزی در دیدار رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به اهمیت کار آبخیزداری در استان به ویژه در اراک، شازند و شهرستان های کوهستانی اشاره کرد و گفت: اقدامات آبخیزداری در منطقه قره چای علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک و جمع آوری آب های سطحی، در شش ماهه آبی سال گذشته با توجه به اینکه بارندگی چندانی وجود نداشته با استفاده از طرح های آبخیزداری 100 میلیون مترمکعب آب وارد حوزه های آبخیز شهرستان ساوه شده است.

سیدعلی آقازاده با بیان اینکه رفع مشکلات مردم، رضایت عموم را در بر خواهد داشت به موضوع مشکل زمین بین مردم با منابع طبیعی اشاره کرد و خواستار تعیین تکلیف و حل مشکلات مردم شد.

در نشست رییس سازمان جنگل ها و استاندار مرکزی و بر اساس امضای تفاهم نامه همکاری مشترک مقرر شد 20 میلیارد تومان از سوی سازمان جنگل ها و 20 میلیارد آورده نیز از سوی استانداری به اقدامات آبخیزداری در اسنان مرکزی اختصاص یابد.

 

مجمع نمایندگان بر اجرای دقیق طرح های آبخیزداری نظارت خواهند داشت 

در این نشست کریمی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان نیز ضمن اشاره به واگذاری زمین به مردم و کشاورزان به موضوع آبخیزداری و آبخوانداری دراستان اشاره کرد و با توجه به خشکسالی اخیر و کم آبی از سازمان جنگل ها خواست در توزیع اعتبارات آبخیزداری توجه ویژه ای به استان مرکزی داشته باشند.

همچنین مهندس منصوری نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز مشارکت مردم در اجرای طرح های منابع طبیعی را امری لازم و ضروری خواند و پدیده بیابان زایی را از چالش های مهم و پیش روی استان مرکزی خواند.

این نماینده خانه ملت در ادامه به نقش فعال سازمان های غیر دولتی و تشکلهای زیست محیطی در استان اشاره داشت و افزود: مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی ضمن همکاری با منابع طبیعی بر اجرای دقیق طرح های آبخیزداری نظارت خواهند داشت.