معاون آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: بیش از 15 میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری استان همدان اختصاص یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان، محمد مهدی آرتیمانی افزود: 17طرح سازه‌ای آبخیزداری با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد تومان در 9 شهرستان استان اجرا و به بهره برداری می‌رسد.
وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی اجرای این طرح ها اظهار امیدواری کرد: عملیات ساخت این سازه‌ها تا پایان آذر تکمیل و به مرحله بهره برداری بر‌سد.
آرتیمانی با بیان اینکه در سال جاری برای نخستین بار با دستور مقام معظم رهبری و تصویب مجلس شورای اسلامی مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی جهت اجرای طرح آبخیزداری در سطح کشور اختصاص یافته است، افزود: از این میزان اعتبار بیش از15 میلیارد تومان آن در قالب 17 طرح برای طرح‌های آبخیزداری در استان همدان در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه حجم استحصال آبگیری این سازه‌ها سالانه نزدیک به 2/5 میلیون متر مکعب است گفت: اجرای این طرح‌ها ضمن کمک به معیشت ساکنان  وبهره برداران مستقر درحوزه های آبخیز و ایجاد اشتغالزایی نقش مهمی درکاهش بحران کم آبی دارد.
آرتیمانی هدف از اجرای این طرح‌ها را ذخیره آب، کنترل سیلاب، کنترل فرسایش و رسوب، جلوگیری از بیابانزائی و نیز تقویت پوشش گیاهی در عرصه‌های منابع طبیعی اعلام و تصریح کرد: این طرح‌ها شامل احداث سازه‌های  کنترل و ذخیره رواناب های ناشی از بارش است که مراحل ساخت آن‌ها شروع و در نیمه دوم سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
وی ادامه داد: اجرای صحیح طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری می‌تواند نقش بسزائی در اجرای دیگر طرح‌های منابع طبیعی ایفا کند و بسیاری از مشکلات موجود در عرصه‌های منابع طبیعی با اجرای این طرح‌ها مرتفع شود.