معاون فنی و آبخیزداری و رئیس ستاد صندوق توسعه ملی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران- نوشهر، پیشرفت فیزیکی این صندوق را بالای60 درصد اعلام و تصریح کرد: در برخی از محورها تا 100 درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری  کشور - قربانعلی حدادی که در کارگاه تحلیل هم افزایی و مشارکتی در کلارآباد سخن می گفت، با اعلام این که مساحت ما در غرب مازندران کم، اما مشکلات مان زیاد است، تصریح کرد: در حوزه هایی که آبخیزداری ورود پیدا نکرد، مردم در آن حوزه ها خسارات زیادی متحمل شدند.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی نوشهر افزود: بیش از 75 درصد عرصه های غرب مازندران با شیب بالای 20درصد است که یکی از استعدادهای حوزه ما از لحاظ سیل پذیری و فرسایش پذیری مربوط به پرشیب بودن منطقه است .

حدادی بیشترین میزان متوسط بارندگی سالانه در غرب مازندران را مربوط به ایستگاه ماشل آباد، عباس آباد با 1612 میلی متر و کمترین آن را در منطقه پل ذغال چالوس با 321 میلی متر اعلام کرد.

به گفته وی 57 ایستگاه هواشناسی وزارت نیرو و 54 ایستگاه هواشناسی وابسته به سازمان هواشناسی در غرب مازندران موجود است .

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی نوشهر همچنین اظهار کرد: حدود 90 درصد حرکت های توده ای - لغزشی در غرب مازندران روی داده است که 30 درصد آن بر روی سازند شمشک است .

این مقام مسئول به اجرای طرح های مرتعداری در مراتع غرب مازندران اشاره کرد و افزود: تاکنون برای187 هزار هکتار در قالب 218 طرح مرتعداری تهیه شده که از این میزان 126 طرح مرتعداری با 132 هزار هکتار با بهره برداران قرارداد منعقد شده است .

مساحت مراتع غرب مازندران حدود 200 هزار هکتار است که دارای 303 سامانه عرفی است.

حدادی به فعالیت های منابع طبیعی در حوزه های مطالعاتی اشاره کرد و افزود: تاکنون برای 365 هزار هکتار از عرصه های غرب مازندارن طرح های مطالعاتی- توجیهی تهیه شده که 125 هزار هکتار مطالعات پیشنهادی و265 هزار هکتار مطالعات تفصیلی اجرایی است.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی نوشهر همچنین اظهار داشت: تا پایان برنامه پنجم توسعه در 29 هزار هکتار  عملیات بیولوژیک و در 198 هزار هکتار نیز عملیات سازه ای صورت گرفته است .

وی محدودیت های موجود در غرب مازندران را پرشیب بودن منطقه، تراکم جمعیتی، پراکنش روستاها در محدوده مناطق جنگلی و منابع طبیعی، فقدان مراتع میان بند و قشلاقی مناسب و متکی بودن دامها به مناطق جنگلی برشمرد که بر شدت تغییر کاربری افزوده است .

وی این مشکلات را دربروز فرسایش پذیری و پتانسیل سیل خیزی و زمین لغزشی موثر دانست .

عملیات آبخیزداری، کپه کاری مراتع، جنگلکاری، کاداستر (حدنگاری) اراضی از جمله محورهای صندوق توسعه ملی است. غرب مازندارن 643 هزار هکتاراست که 27 درصد استان را شامل می شود