جانشین پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به تشکیل یگان حفاظت جنگل ها،مراتع و آبخیزداری، گفت : پلیس همراه و هم گام با جنگلبانان برای حفظ ثروت ملی در دور ترین نقاط طبیعت کشور تلاش می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از خبرگزاری میزان - سردار حمید عطایی در نشست فرماندهان یگان حفاظت جنگل ها،مراتع و آبخیزداری و معاونت حفاظت اماکن و شخصیت ها در پلیس پیشگیری ناجا، اظهار کرد: بررسی‌های تطبیقی بیانگر بهبودعملکرد این یگان، نسبت به سال گذشته است که شایسته تقدیر بوده اما هنوز تا رسیدن به نقطه ایده ال فاصله وجود دارد.

وی با بیان اینکه جنگل بانان در زمره ضابطان خاص دستگاه قضائی به شمار می‌روند که حوزه اختیارات و حمایت‌های ویژه خود را نیز دارند، تصریح کرد: با این وجود عدم شناسایی این اشخاص به عنوان نیروهای مسلح، موجب می‌شود تا آنان از حمایت‌های پیش‌بینی شده برای نیروهای مسلح کشور، در موارد ویژه بی‌بهره بوده و در مواقع ضروری نتوانند از این حمایت‌ها استفاده کنند.

جانشین پلیس پیشگیری ناجا با اظهار تاسف از اتفاقات ناگواری که پیش از این برای جنگل بانان رخ داده است، خاطرنشان کرد: این وقایع دلخراش ناشی از علل متعددی است که از جمله آن می‌توان به پایین بودن نسبی میزان آموزش‌های نظری و عملی آنان در زمینه آشنایی با قوانین و موارد مجاز به کارگیری سلاح و همچنین تمرینات حرفه ای و هدفمند تیراندازی اشاره کرد.

سردار عطایی تاکید کرد: این یک حقیقت انکارناپذیر است که رخدادهای منفی گذشته برای جنگل بانان منجر به کاهش انگیزه آنان برای انجام ماموریت و کاهش شدید بازده فعالیت آنان شده و باید با اقدامات جدی، پرسرعت و با برنامه ریزی دقیق نسبت به ترمیم این روحیه و بازده کاری اقدام کنیم.

وی در ادامه به امکان فراهم شده برای بهره‌گیری از پتانسیل نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: پس از حضور عناصر ناجا در این یگان ها، شاهد ارتقاء حوزه ماموریتی آنها هستیم و امکانات مناسبی برای آموزش دقیق و حمایت به موقع از این عزیزان تحت نظارت دقیق نیروی انتظامی فراهم شده که نمونه بارز آن همین سرعت عمل بالا در بازداشت متجاوزان به جنگل ها و مراتع برای غارت ثروت ملی است.

سردار عطایی با بیان اینکه خدمات حفاظتی انتظامی پلیس تا عمق جنگل ها ادامه دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به آنچه گفته شد ما در پلیس پیشگیری ناجا راهبرد پشتیبانی و تجهیز ،آموزش همگانی، تعامل آجتماعی و تمرکز بر تحقیق و پژوهش هدفمند را در پیش گرفته ایم و امیدواریم تا در این مسیر از حمایت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، سایر نهادها و به ویژه هم‌وطنان عزیز برخوردار شویم.