دکتر محمد مهدی مفتح، نماینده مردم شهرستان تویسرکان که از پروژه‌های در حال احداث و طرح‌های آبخیزداری تویسرکان بازدید می‌کرد گفت: حفظ آب و خاک از مهمترین برنامه های دولت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور دکتر محمد مهدی مفتح، نماینده مردم شهرستان تویسرکان و سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به همراه مدیرکل و معاون منابع طبیعی و آبخیزداری، رئیس اداره منابع طبیعی ومحیط زیست شهرستان از پروژه های در حال احداث و طرح‌های آبخیزداری سنگی، ملاتی (کنجوران) تویسرکان بازدید و روند اجرایی پروژه ها را مورد بررسی قرار داد.
نماینده مردم شهرستان تویسرکان در مجلس شورای اسلامی در بازدید از طرح های آبخیزداری کنجوران تویسرکان گفت: مدیران بایستی نهایت همکاری را با مردم، کشاورزان و روستائیان داشته باشند و باید طوری برنامه ریزی شود تا مشکلات مردم در حوزه آب و بحران آب به حداقل ممکن برسد و طرح های منابع طبیعی باید با جدیت و شتاب بیشتری در جهت افزایش رفاه مردم شهرستان دنبال و پیگیری شود.
وی اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری توسط منابع طبیعی را با اهمیت و تاثیرگذار در حفظ منابع آب و خاک و توسعه بخش کشاورزی عنوان و تأکید کرد: حفظ خاک و آب از مهم‌ترین برنامه دولت و از تاکیدات رهبر معظم انقلاب است و در این زمینه همه ما وظیفه داریم تا با همه امکانات و توان در مرتفع کردن مشکلات مردم و کشاورزان تلاش کنیم.
سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی همچنین بر تسریع و تاکید در اجرای طرح‌های آبخیزداری و ساماندهی حریم و بستر رودخانه ها، نظارت بر پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری و جمع آوری و هدایت آب‌های سطحی و جذب اعتبارات تأکید می شود.
نماینده مردم شهرستان تویسرکان در مجلس شورای اسلامی با ستایش از اجرای طرح های آبخیزداری در شهرستان تویسرکان قول پیگیری افزایش اعتبارات این بخش را داد، وی اجرای این قبیل طرح‌ها را از نیازهای اولویت دار این شهرستان عنوان کرد.
دکترمفتح مرتفع کردن مشکلات کشاورزان ومردم را از اولویت های مهم دانست و بر لزوم توجه و همکاری همه دستگاه های اجرائی شهرستان در این بخش تاکید کرد.
وی افزود: ما هم بر اجرای طرح‌های آبخیزداری و مدیریت آب و خاک تأکید داریم و از نمایندگان می خواهیم تا نسبت به این مهم حساس باشند و ردیف اختصاصی برای آن در نظر بگیرند.
ایشان بیان داشت: طرح ها و اقدامات هماهنگ وهمسو برای توسعه طرح های زیربنائی و توجه  به بخش کشاورزی ومنابع طبیعی و تغییر معیشت مردم امری ضروریست .

محمدمهدی مفتح افزود: حفظ و توسعه منابع طبیعی و طرح های مرتبط با حفظ آب و خاک از برنامه های اولویت دار مجلس شورای اسلامی است و بر این اساس در سال جاری با دستور و تاکیدات مقام معظم رهبری از محل اعتبارت صندوق توسعه ملی اعتبارات ویژه ای ( 200 میلیون دلار) برای اجرای طرح های آبخیزداری کشور اختصاص داه شده است و سهم استان همدان از این میزان اعتبارات نزدیک به 16 میلیارد تومان است.
نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی همچنین با تشکر از اقدامات زیر بنائی واساسی منابع طبیعی استان و شهرستان گفت: در زمینه واگذاری زمین‌ها به روستائیان و تعیین تکلیف آنها اقدامات خوبی صورت گرفته است و امیدواریم با رویکرد جهادی منابع طبیعی، مشکلات مردم کاهش یابد.

مهندس خزائی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: اجرای طرح های آبخیزداری بهترین راهکار مقابله با سیل و رسوب است، امروزه طرح‌های آبخیزداری و احداث بندهای رسوبگیر اقدام اساسی برای جلوگیری و مقابله با این خطر و تهدید است.
به گفته وی، حجم رسوبات در سیلاب ها، به بالای 50 درصد رسیده و باید کاری کنیم تا جریانات بدون رسوب سرازیر شود و مشکل اصلی را در همان ابتدا برطرف کنیم.
خزائی گفت: 17 طرح آبخیزداری در سال جاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای حفظ آب و تغذیه منابع زیر زمینی استان در 9 شهرستان در حال انجام است و پیشرفت فیزیکی قابل توجهی نیز داشته است.
مدیر کل منابع طبیعی استان افزود: آمادگی داریم، تا با مشارکت مردم، در حوزه های آبخیز، طرح‌ها ی آبخیزداری و آبخوانداری اجرا کنیم تا مردم اقدامات منابع طبیعی را هم درحفظ آب و خاک و هم در توسعه اقتصادی واجتماعی و رونق بخش کشاورزی منطقه به خوبی لمس کنند.