عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اجرای طرح‌های آبخیز داری و آبخوان‌داری ضمن مدیریت سیلاب‌ها، منابع زیر زمینی، قنات‌ها و چشمه‌ها را نیز تقویت می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از خانه ملت- علی بختیار رابطه با ضرورت توجه به طرح‌های آبخیز داری در کشور گفت: ما در تبصره چهارم قانون بودجه سال 97 با اذن مقام معظم رهبری 200میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به بخش آبخیزداری اختصاص دادیم تا سیلاب و ریسک سیل در کشور مدیریت شود.

اهمیت توسعه طرح های آبخیزداری در بهبود وضعیت منابع آبی

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت توسعه طرح های آبخیزداری تصریح کرد: اجرای طرح‌های آبخیز داری و آبخوان‌داری ضمن مدیریت سیلاب‌ها، منابع زیر زمینی، قنات‌ها و چشمه‌ها را نیز تقویت می‌کند، که البته سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در سال 97 طرح‌های بسیار خوبی در این راستا انجام داده است و امیدواریم در سال آتی نیز در جهت تکمیل و اجرای پروژه های جدید کنترل آب‌های سطحی و سیلاب‌ها حرکت کنیم.

وی اظهار کرد: بی تردید در حوزه مدیریت سیلاب‌ها و اجرای طرح‌های آبخیزداری ضعف های بسیاری داریم و باید با مطالعه و پژوهش پروژه هایی را عملیاتی کنیم که به محیط زیست کشور آسیبی وارد نکنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطر نشان کرد: در سال‌ها اخیر به دلیل کمبود نزولات آسمانی و کاهش بارش برف، منابع زیر‌زمینی به شدت کاهش پیدا کرده است. امیدواریم با توجه به منابعی که دولت برای تکمیل پروژه های مربوطه در زمینه آبخیزداری و آبخوان داری اختصاص داده است حرکت کنیم و ضمن کنترل و مدیرت سیلاب‌ها، آبهای سطحی  را به سفره‌های زیر زمینی تزریق کنیم .

۲۸ درصد مساحت کشور دچار سیلاب‌های طولانی و شدید است

گفتنی است مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها نیز با بیان اینکه ۲۸ درصد مساحت کشور دچار سیلاب‌های طولانی و شدید است، گفت: یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب سیلاب در بارش‌های اخیر توسط فعالیت‌های آبخیزد اری و آبخوان‌داری جمع‌آوری و ذخیره‌سازی شده است.