نماینده مردم شهرستان همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در بازدید از طرح های آبخیزداری شهرستان فامنین گفت: ما اکنون شاهد عملکرد خوب و گام‌های مثبت مجموعه منابع طبیعی استان برای صیانت از انفال الهی هستیم و نگاه مجلس نیز به مقوله حفاظت از منابع طبیعی و اجرای طرح های آبخیزداری برای حفظ آب و خاک بسیار مثبت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- در حمید رضا حاجی بابائی، نماینده مردم شهرستان همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی به همراه مدیرکل استان، فرماندار، بخشدار و تنی چند از مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان فامنین از پروژه های آبخیزداری حوزه آبخیز مرغ آباد شهرستان فامنین، بازدید کردند.

این بازدید نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه جدی به حفظ منابع طبیعی و توسعه طرح های آبخیزداری وآبخوانداری درکشور تاکید کرد..

وی گفت: همانطور که مقام معظم رهبری حفظ منابع طبیعی را مساله ضروری و حیاتی برشمردند باید حفظ و حراست از این منابع ارزشمند را به عنوان یک اصل مهم و اساسی بدانیم و مسئولان کشور نیز در پاسداری و حفاظت از منابع طبیعی باید تلاش جدی و مضاعفی داشته باشند.

 

وی تصریح کرد: اختصاص 200 میلیون دلار برای اجرای طرح های آبخیزداری در کشور نشان از بزرگی و عظمت بسیار بالای کار است و منابع طبیعی با همکاری و مشارکت همه بخش ها، مسئولین و مردم باید با جدیت تلاش کند این طرح ها به نحو احسن اجرائی شود و مردم نتایج و اثر بخشی اجرای این طرحها را مشاهده کنند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی سهم اعتبارات استانی را برای اجرای پروژه های آبخیزداری 16 میلیارد تومان عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به مشکلات آبی و وسعت حوزه های آبخیز استان سعی خواهیم کرد این میزان اعتبارات استانی را با تلاش جمعی نمایندگان استان افزایش دهیم.

 *حفظ خاک بحث اصلی در آبخیزداری

در ادامه این بازدید، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با بیان اینکه بحث اصلی در آبخیزداری حفظ خاک است گفت: وقتی کیفیت خاک حفظ شود پوشش گیاهی مستقر می‌شود که بر روی حل معضل آب تأثیر بسزایی خواهد داشت.

اسفندیار خزائی افزود: با اجرای عملیات آبخیزداری در آینده نزدیک شاهد تحولات عظیمی در بحث حفظ خاک و جلوگیری از رسوب و تغذیه سفره‌های زیر زمینی در استان و منطقه خواهیم بود. 

وی در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از حمایت های نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در راستای اهمیت به منابع طبیعی گفت: باید نگاه ویژه ای به مقوله منابع طبیعی و پدیده خشکسالی و ریزگردها وجود داشته باشد.

خزائی خاطرنشان کرد: جلب مشارکت‌های مردمی، استفاده از دانش و ظرفیت نیروهای بومی و محلی نقش مهمی در راستای حفاظت از منابع طبیعی و اجرای تاثیرگذار پروژه های آبخیزداری خواهد داشت.

وی تصریح کرد: بهترین حافظان عرصه‌های منابع طبیعی خود مردم هستند که نقش اساسی و کلیدی در حفظ این مواهب الهی دارند.

خزائی یادآور شد: 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای مدیریت آب‌های سطحی و عملیات آبخیزداری در کشور اختصاص یافته و سهم استان از این میزان اعتبار حدود 16 میلیارد تومان است که خوشبختانه در استان همدان در 17 زیرحوزه آبخیز در تمامی شهرستان‌های استان با جدیت تمام عملیات آبخیزداری در حال اجرا می‌باشد. 

مدیرکل منابع طبیعی استان تصریح کرد: استان همدان یکی از استان‌های پیشرو در اجرای عملیات آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی بوده و مشارکت مردمی و بهره برداران را یکی از عوامل موفقیت در اجرای این طرح عنوان کرد.

وی افزود: در حال حاضر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بسیج تمامی امکانات و مشارکت بهره برداران در تمامی شهرستان‌های استان در 17 حوزه آبخیز عملیات اجرایی آبخیزداری و آبخوانداری را با جدیت تمام اجرا می‌کند.

شماعی فرماندار فامنین درحاشیه بازدید از پروژه آبخیزداری صندوق توسعه ملی در روستای مرغ آباد ضمن قدردانی از پیگیری‌های اداره کل منابع طبیعی استان گفت: 2/5 میلیارد تومان از اعتبارات صندوق توسعه ملی به طرح های آبخیزداری شهرستان اختصاص یافته و مسئولین محلی به ویژه دهیاران، شوراهای اسلامی و مردم باید در کنار و همراه منابع طبیعی نسبت به تحقق اهداف پروژه‌های آبخیزداری که اهم آنها کنترل سیل و رسوب، حفظ آب و خاک شهرستان است همکاری‌های لازم را داشته باشند و ما حداکثر حمایت را با طرح های منابع طبیعی و آبخیزداری خواهیم داشت.

وی با اشاره به دشواری‌های اجرای پروژه‌های آبخیزداری در منطقه گفت: ارمغان اجرای این پروژه ها و عملیاتی شدن آن موجب حفظ سفره‌های آب زیرزمینی، توسعه اقتصادی و رونق بخش کشاورزی خواهد شد.