مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب 13 طرح با سرمایه گذاری بیش از 14 میلیارد و 825 میلیون ریال بهره برداری می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از ایرنا- اسفندیار خزائی بیان کرد: هشت طرح کنترل سیل و روسوب و عملیات سنگی، ملاتی و گابیونی در بخش آبخیزداری از طرح های آماده بهره برداری است.

وی اضافه کرد: این طرح های اثرگذار در حفظ منابع پایه آب و خاک از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در دهه مبارک فجر بهره برداری می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: سه طرح بهبود و اصلاح مراتع به مساحت 270 هکتار در شهرستان های اسدآباد، تویسرکان و نهاوند و 2 طرح جنگلکاری در حوزه سد کلان و نعمت آباد شهرستان های ملایر و اسدآباد به مساحت 40 هکتار آماده بهره برداری است.

خزائی کمک به تامین معیشت پایدار و ممانعت از مهاجرت روستاییان، مقابله با کانون های بحرانی گرد و غبار، کاهش بیابانزایی و مدیریت سیلاب، کنترل فرسایش، رسوب و مقابله با چالش های بحران آب و تقویت سفره های آبهای زیر زمینی را از جمله اهداف اجرای طرح های آبخیزداری برشمرد.

وی گفت: همدان به دلیل موقعیت جغرافیایی از مناطق کم بارش است که برای جبران کم آبی و حفظ آب و خاک، مدیریت حوضه های آبخیز در دستور کار قرار دارد.

خزائی افزود: اجرای طرح های آبخیزداری یاد شده بیش از 450 هزار متر مکعب رواناب را کنترل کرده و بیش از 121 هزار متر مکعب استحصال آب صورت گرفته است

وسعت اراضی ملی استان همدان بیش از 905 هزار هکتار اعلام می شود که نزدیک به نیمی از مساحت این استان را شامل می شود.