به مناسبت چهلمین فجر انقلاب اسلامی، با حضور نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی، دستیاری فرماندار پلدختر، امام جمعه و بخشدار معمولان و دیگر مدیران استان و شهرستان، در حوزه آبخیز دمرود معمولان ۲ بند سنگی ملاتی، ۳ بند گابیونی و ۱ بند خاکی کلنگ زنی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- درحاشیه این مراسم مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان گفت: دو بند سنگی ملاتی به حجم سازه 2250 مترمکعب و با حجم آبگیری 43000 مترمکعب و سه بند گابیونی رسوبگیر برای جلوگیری از پر شدن مخازن بندهای ملاتی به حجم 1950 مترمکعب و یک بند خاکی با حجم خاکریزی ده هزار متر مکعب کلنگ زنی شد.

نجفی اعتبار دو بند سنگی ملاتی و سه بند گابیونی را، یک میلیارد و سیصد میلیون تومان عنوان کرد و تصریح نمود:  برای بند خاکی نیز مبلغی در حدود دویست میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه حوزه بالادست شهر معمولان ۱۵ هزار و هفتصد هکتار مساحت دارد افزود : مطالعات تفضیلی-اجرایی به منظور کنترل سیلاب توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان انجام گرفته و عملیات اجرایی در اسفند ۹۷ شروع می شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، اجرایی شدن عملیات آبخیزداری را در راستای مقابله با سیل مفید دانست و اظهار کرد: برای این پروژه از محل اعتبارات ملی کرخه یک میلیارد و پانصد میلیون تومان تخصیص داده شده است.

نجفی در پایان بیان داشت: هدف از اجرای این پروژه، کنترل سیلاب های وارده به شهر معمولان،تغذیه سفره های آب زیرزمینی،کنترل فرسایش،اخذرسوب،استفاده از آب جمع آوری شده در پشت بندها برای مصارف کشاورزی ، باغبانی و کشت گیاهان دارویی است.