مراسم افتتاح همزمان پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری شهرستان زنجان احداث شده از محل " اعتبارات استانی و صندوق توسعه ملی" با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان، استاندار زنجان، نمایندگان مردم زنجان در مجلس، فرماندار زنجان و جمعی از مدیران استان بصورت ویدئو کنفرانس در نهمین روز از دهه فجر (21 بهمن ماه 97) صورت گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها و مراتع به نقل از روابط عمومی استان زنجان- مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان در مراسم افتتاح پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری زنجان اظهار کرد: امیدواریم با همراهی مردم و مسئولین در امر حفظ و حراست از منابع طبیعی که جزو سرمایه ها و ثروت های کشور و میراث گذشتگان و هدیه ما برای آیندگان هستند نقش بسزایی داشته باشیم. 

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با اشاره به اینکه عملیات اجرایی پروژه قزل‌تپه از سال 1393 آغاز شده است، اظهار کرد: برای این پروژه قریب به یک میلیارد و 800 میلیون تومان هزینه شده است.

خلیل آقاجانلو با اشاره به اینکه پروژه آبخیزداری ذاکر نیز با 2 میلیارد و 600 میلیون تومان اجرا شده است، گفت: دیگر پروژه‌های افتتاحی نیز در سایر شهرستان‌های استان زنجان همزمان با دهه فجر به بهره‌برداری رسیده است.

 

وی با اشاره به اینکه افزایش حجم آب از مهم‌ترین اولویت‌های اجرایی طرح‌های آبخیزداری است، اضافه کرد: افزایش میزان دبی قنات‌ها و چشمه، کاهش سیل و نسبت سود و هزینه نیز از دیگر مزایای آبخیزداری است. 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان ادامه داد: همراهی مردم در اجرای طرح‌های آبخیزداری بسیار موثر است.

 وی با اشاره به اینکه در سال‌جاری 13 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های آبخیزداری از محل منابع ملی هزینه شده است، خاطرنشان کرد: 6 میلیارد تومان اعتبار استانی نیز برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری در سطح استان هزینه شده است.

آقاجانلو با اشاره به پیمان سپاری شدن پروژه‌هایی که دارای پیشرفت فیزیکی هستند، افزود:  کنترل سیل و مهار روان آب‌ها مهم‌ترین اولویت اجرای این طرح‌ها است.  

وی مبارزه با آفات را از مباحث مهم در اداره کل منابع طبیعی اعلام کرد و با بیان اینکه بخش اعظمی از جنگلهای استان در طارم واقع شده است، افزود: گونه ارس از مهم ترین و باارزش ترین گونه های استان می باشد که در معرض تهدید بیماری های جنگلی بوده و اداره کل طبق وظیفه خود هر ساله اعتباری را برای مبارزه با این بیماری و سایر آفات جنگلی اختصاص می دهد.

آقاجانلو پروژه کنترل سیل ولیدر، پخش سیلاب هیدج و مرمت و لایروبی آن، حوزه ویستان خرمدره و پروژه آبخیز قیدار، جنگلکاری جنوب زنجان و ... را از سایر اقدامات اداره کل جهت حفظ و حراست از عرصه های ملی استان طی 40 سال اعلام کرد.

 نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه تخریب سالانه 14 تن خاک در هکتار نشان از وضعیت نامناسب کشور در این حوزه دارد، افزود: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و اهمیت فرسایش خاک، آبخیزداری در کشور باید مورد توجه قرار گیرد.

 

علی وقفچی با اشاره به اینکه طرح‌های آبخیزداری باید در بالا دست‌ها اجرایی شود، ادامه داد: با توجه به حجم بالای کار نیاز به یک بسیج همگانی در این حوزه وجود دارد، چرا که دولت به تنهایی نمی‌تواند در این مسیر موفق شود.

وی با اشاره به ظرفیت موجود در استان برای انقلاب در حوزه آبخیزداری بیان کرد: باید از ظرفیت نماز جمعه برای آگاه‌سازی اقدام کرد.